#41 Věci s příběhem: Nevyhazujte to!
Ruku na srdce – vyhazujete věci opravdu až když doslouží, anebo jste (jako většina z nás) už někdy vyhodili něco jen proto, že jste si chtěli pořídit modernější, hezčí, či praktičtější verzi toho samého?
Ať už jde o oblečení, elektroniku či nábytek, všudypřítomná reklama se nás neustále snaží přesvědčit k nákupu nových produktů. Je těžké tak nepodlehnout dojmu, že šatník je třeba obměnit každou sezónu, nábytek každých pár let a nový mobilní telefon pořídit, jakmile vaše oblíbená značka vypustí na trh nový model.
Reduce, reuse, recycle
Náš pohodlný životní styl a nadprodukce levných výrobků bohužel vede k zatěžování planety obrovským množstvím zbytečného odpadu. Při snaze tento trend zvrátit se vyplatí postupovat podle takzvaného principu tří R – z anglického reduce, reuse, recycle. Tedy zredukovat množství odpadu, který vytváříme, věci opětovně využívat, a nakonec i recyklovat materiály, u kterých je to možné.
Jednou z možností je starší předměty prodat nebo darovat například přes internet. Pokud jste se o to ale někdy pokoušeli, určitě víte, že k tomu nezřídka potřebujete velkou dávku trpělivosti. Nejjednodušším řešením situace tak bývá odvoz do sběrného dvoru. Zde ale často končí například nábytek v perfektním stavu nebo vyžadující jen drobné opravy. Podle zákona je pak bohužel považován za odpad a musí s ním tak být i nakládáno.
Druhý život nepotřebným věcem
Existuje ale i další řešení a tím jsou takzvaná re-use centra. Jedná se o střediska, kde je možné zanechat věci, které se nám již nehodí. Tyto předměty pak mohou zdarma nebo za drobný poplatek posloužit dalším lidem. Nejčastěji se jedná o nábytek, nádobí, nářadí, dětské kočárky, sportovní potřeby, ale i elektroniku, hračky nebo dekorace. Pravidla se mezi jednotlivými centry liší, je proto vždy dobré se předem informovat, jaké předměty přijímají.
Některá re-use střediska získané věci i opravují nebo nabízejí možnost využít pro opravy místní dílnu. Tak funguje například unikátní projekt Z pokoje do pokoje, který má sídlo na pražské Florenci a zaměřuje se na retro nábytek.
Re-use centra již fungují například v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Chrudimi a dalších větších městech. V některých případech jsou re-use centra chytře spojená se sběrnými dvory, čímž se ještě zvyšuje šance na záchranu předmětů v dobrém stavu. Jedná se například o sběrné dvory s re-use pointy v Praze Vysočanech a Záběhlicích.
Hlavní výhodou re-use center je snížení množství odpadu a tím i snížení nákladů na jeho likvidaci. Navíc mohou usnadnit život například čerstvě dospělým opouštějícím dětské domovy, studentům, mladým rodinám, zkrátka všem, jimž jejich napjatý rozpočet nedovolí nákup nového zboží. A v neposlední řadě takové projekty tvoří i nová pracovní místa.
Swapy, sekáče a blešáky
Pokud uvažujete o založení re-use centra i ve vaší obci, může být pro začátek jednodušší variantou uspořádat jednorázový re-use den. Na podobném principu fungují i takzvané swapy – oblíbené výměnné akce zaměřené zejména na použité oblečení, knihy, domácí potřeby, ale třeba i pokojové rostliny.
Financování re-use centra: Vracení materiálů a věcí do oběhu je jedním z hlavních témat evropské zelené dohody. Zřízením re-use centra tak obce a města mohou využít některý z operačních programů Ministerstva životního prostředí a podpořit jejich realizaci dotací.
Ve světě cirkulární ekonomiky mají samozřejmě místo i second-handové obchody, bazary, antikvariáty či bleší trhy. Všechny podobné projekty přispívají k omezení plýtvání a kladou důraz na skutečnou hodnotu věcí. Re-use centra jsou však unikátním hybridním modelem, který nám může pomoci ve snaze o zodpovědnější využívání přírodních zdrojů. Pro naše předky bylo zcela běžné věci opravovat, přešívat staré oblečení a nacházet pro věci nová využití. Moderní re-use centra dokazují, že skutečným pokrokem někdy může být i návrat ke kořenům.
A co vy – už jste využili služeb některého re-use centra? Možná je to přesně to, co hledáte. Cesta za neokoukaným kusem nábytku totiž nemusí nutně vést do nákupního centra. My v Cirkulárních dotacích máme rádi věci s příběhem!
Poradit se o svém cirkulárním projektu můžete zde:
"Jsem fanouškem pokroku, ale jako přírodovědci mi zároveň záleží i na životním prostředí. Věřím, že klíčem k udržitelnosti rozvoje může být právě podpora projektů stojících na myšlenkách cirkularity."
Publikované články:
#68 Vodík v pohybu#35 Mravenci v kredenci? Skrytý cirkulární potenciál!
#33 Zelená dohoda pro Evropu – Kde na to všechno vezmeme?
#32 Zelená dohoda pro Evropu – nová strategie růstu!
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také