#54 LIFE: Ekoinovace jako hnací motor ekonomiky
Snažíte se využívat zdroje energie efektivněji? Aplikujete zásady oběhového hospodářství? Přecházíte na udržitelné zemědělství pěstováním plodin, které si poradí s měnícím se klimatem? Nebo dokonce vyvíjíte systém na znovupoužití vody nebo boje se suchem? S těmito a podobnými projekty vám může pomoci evropský dotační program LIFE. Kreativitě se meze nekladou!
Evropská unie se snaží plnit své cíle financováním projektů zaměřených na ochranu životního prostředí a zmírňování klimatických změn. Jedním z nástrojů pro tyto cíle je právě program LIFE, který financuje širokou škálu projektů a zavádění ekoinovací, které se stávají nejdůležitějším hnacím motorem konkurenceschopné ekonomiky založené na udržitelném pokroku.
Jak vám může program LIFE pomoci?
Program LIFE pomáhá financovat projekty v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu v celé EU. Od roku 1992 již podpořil realizaci 5 000 špičkových projektů za více než 5 mld. EUR. Pro nové programové období (2021–2027) navíc došlo k navýšení rozpočtu na 5,4 mld. EUR.
Cílem programu je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství, které bude založené na energii z obnovitelných zdrojů a bude neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči této změně. Dalším ze záměrů programu je zlepšování kvality životního prostředí, jeho ochrana a obnova a v neposlední řadě také podpora biodiverzity.
Jaké projekty program podporuje?
Program financuje ekoinovační projekty, na kterých spolupracuje věda, průmysl a veřejná správa, ale podporuje také řízení životního prostředí a informační a osvětové kampaně.
Program se dělí na 4 podprogramy, v rámci kterých se jednotlivé projekty realizují. Konkrétně jde o podprogramy:
- Příroda a biologická rozmanitost
- Oběhové hospodářství a kvalita života
- Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně
- Přechod na čistou energii
Mimo to program dále nabízí i finanční nástroje pro investory do životního prostředí s cílem ukázat, že investice do životního prostředí mohou být návratné.
Obecně je program určen pro jakoukoliv právnickou osobu se sídlem v EU. Může jít o veřejné subjekty, univerzity, svazy a výzkumné instituce, ale i soukromé podniky nebo nevýdělečné organizace.
Jak vypadá typický projekt?
Typický projekt v programu LIFE většinou trvá 3–7 let a jeho rozpočet se pohybuje mezi 1–3 mil. EUR. Zatímco EU nabízí financování až 55 % (v některých případech až 75 %) nákladů, Ministerstvo životního prostředí ČR každý rok vyhlašuje také národní výzvu na kofinancování tradičních projektů, díky které je možné na jeden projekt získat dále až 20 %.
Projekty se soustředí na mnoho různých problémů – v Česku EU, například v rámci projektu LIFE South Moravia, podpořila ochranu biotopů trávníků a lesních stepí v jihomoravském regionu.
Příkladem projektu v soukromém sektoru je pak projekt Recall, který implementoval patentovanou technologii pro recyklaci odpadu z tzv. absorpčních hygienických výrobků (pleny, dámské vložky) anebo projekt Pla4coffee, který se zabývá výrobou udržitelných balení kávy.
Máte i vy ambice podat dotační projekt? Jak vidíte, je jen na vás, s jakým kreativním, inovativním a udržitelným nápadem přijdete!
Poradit se o svém cirkulárním projektu můžete zde:
„Inovace, udržitelný rozvoj, environmentální ohleduplnost a cirkulární ekonomika jsou témata, která mne zajímají a připadají mi smysluplná a důležitá. Pomohu vám se v nich správně orientovat!"
Publikované články:
#59 Zelené financování jako hybatel udržitelnosti#52 Zelené investice a nová evropská legislativa
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také