#12 Investiční pobídky v novém, cirkulárním kabátě
Novelizované investiční pobídky jsou v platnosti od podzimu loňského roku. Změny novela přinesla výrazné, je zde ale jeden aspekt, o kterém se zatím příliš nehovoří. A to ten cirkulární. Nově by totiž cirkularita projektu, který se o udělení investiční pobídky uchází, měla významně posílit jeho šance na úspěch. Ale začněme od začátku.
Co že jsou vlastně investiční pobídky?
Je to nástroj, jakým Česká republika motivuje k velkým investičním projektům. Jeho funkce se časem měnila, úplně původně bylo záměrem nalákat zahraniční investory k realizaci velkých nových projektů na zelené louce, a to především daňovými prázdninami. Postupem času se poměr tzv. greenfieldových projektů vůči expanzím měnil, více o úlevy žádaly firmy, které na českém trhu již operovaly a které se dále rozrůstaly. Zákon jako takový od svého vzniku prošel mnoha změnami, reagoval na ekonomický vývoj země a její potřeby. Poslední novelizace však systém pobídek změnila zásadně. A to hned v několika ohledech.
Nové znění zákona je koncipováno tak, že má upřednostňovat kvalitu před kvantitou, podpořeny mají být především projekty s tzv. vyšší přidanou hodnotou. O investiční pobídky mohou žádat projekty ve zpracovatelském průmyslu (výroba), projekty technologických center (výzkum a vývoj) a projekty strategických služeb (IT vývojová centra, datová centra, centra sdílených služeb či high-tech opravárenská centra). O tom, zdali bude pobídka udělena, pak rozhoduje vláda.
Vyšší přidaná hodnota
Tento pojem je z pohledu investičních pobídek založen především na využívání kvalifikované pracovní síly nebo pokročilých technologiích. Podmínka vyšší přidané hodnoty je kladena na všechny projekty, které budou realizovány v tzv. rozvinutých regionech. Pokud chce investor prokázat její splnění, musí doložit, že svým pracovníkům platí adekvátní výši mzdy a aktivně se věnuje výzkumným a vývojovým činnostem. Prokázání této podmínky je možné více způsoby, počínaje investicí do výzkumné infrastruktury a konče aktivní spoluprací s výzkumnou institucí.
Schvalovací proces
Zřejmě nejzásadnější změnou, kterou novela přináší, je samotný mechanismus schvalování. Nově totiž o udělení pobídky rozhoduje vláda. Úspěšnost záměru získat investiční pobídku z velké části bude záviset na přínosech investiční akce pro region, ve kterém bude projekt realizován a pro stát, resp. státní kasu.
Součástí záměru nově musí být vedle samotného popisu projektu také kvantitativní analýza a zdůvodnění předpokládaného přínosu investiční akce pro region a pro stát, která by měla obsahovat detailní specifikaci pozitivních efektů investiční akce na odvody do státního rozpočtu, trh práce, rozvoj infrastruktury, vědu a výzkum, regionální spolupráci a další. A tento dokument bude pro posouzení žádosti velmi důležitý. Z jeho struktury, kterou lze najít na webu agentury CzechInvest, tak lze částečně usuzovat, co bude pro rozhodování vlády důležité.
Žadatel o investiční pobídku musí podrobně popsat, jakým způsobem je projekt v souladu s rozvojovými potřebami regionu, s jakými dodavateli v regionu bude navazovat obchodní vztahy či jakým způsobem bude rozvíjet místní infrastrukturu.
Principům cirkularity a prvkům ekoinovací je u výrobních projektů vyčleněna celá jedna ze sedmi požadovaných kapitol. Každý, kdo se o investiční pobídku uchází, tak musí podrobně představit, zdali a jakým způsobem bude projekt v souladu cirkulární ekonomikou.
Hledání synergií a symbióz
Výrobní firmy musí v analýze specifikovat, zdali budou využívat materiálovou či chemickou recyklaci a druhotné suroviny ve své výrobě, zdali budou pracovat s obnovitelnými zdroji, využívat zelenou energii, recyklaci či recyrkulaci vod ve výrobě, eko-design a další. Důležité jsou také efekty průmyslové synergie. Už při přípravě žádosti je tedy důležité komunikovat s relevantními partnery, s cílem nalézt možné průmyslové synergie a symbiózy s ostatními hráči v daném regionu.
Čas ukáže
Novelizovaná podoba systému investičních pobídek běží od září roku 2019 a od té doby agentura CzechInvest udělila 66 pobídek. Věříme tedy, že změna začíná podporovat kvalitu nových investic a motivovat k intenzivnějšímu zavádění principů cirkulární ekonomiky do praxe. Od příštího roku se navíc budou měnit míry podpory pro jednotlivé regiony. Zda ve vašem regionu dojde k navýšení míry podpory a vyplatí se tedy počkat, nebo zda je lepší o investiční pobídku zažádat ještě před koncem roku si můžete přečíst zde.
Poradit se o svém cirkulárním projektu můžete zde:
"Velmi ráda podpořím ambiciózní, inovativní a zároveň cirkulární projekty, které zlepší nejen byznys, ale i svět. Průlomovými poznatky a nápady pojďme spolu vstříc cirkularitě!"
Publikované články:
#72 Reborn Design: studentské nápady z recyklovaných materiálů#24 Jak je to tedy s tím suchem?
#4 Cirkulární stavby
#2 Co je cirkulární ekonomika?
Téma článku
Máte také cirkulární nápad?
pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.
Získejte ji také