Ullmanna: Umělá inteligence v zemědělství

Ano, čtete správně. Umělá inteligence (angl. artificial intelligence – AI) může pomoci i v zemědělství, a to s plením polí. Tím mohou zemědělci snížit použití chemických přípravků proti plevelu až o 40 % a navíc přežijí ohrožené druhy rostlin, které kvůli chemii hynou.

inaction2.png

Určitě jste slyšeli například o herbicidním přípravku s názvem Roundup s účinnou látkou glyfosát, který představuje velkou škálu rizik. Pomocí něhož se totiž urychluje zrání a sušení, způsobuje odpadávání listů a genetickou modifikaci rostlin. WHO látku glyfosát v roce 2015 zařadila mezi „pravděpodobné karcinogeny“. I přes to se u nás v zemědělství tato látka stále hojně používá.

Startupová společnost Ullmanna, která vznikla před čtyřmi lety, vytvořila inovativní robotický stroj, který pomocí AI umí odstranit plevel z polí bez použití chemie. Právě agrochemie, která se klasicky používá k odstranění nežádoucích rostlin a organismů na polích, je pro životní prostředí a pro zdraví lidí velmi škodlivá a dlouhodobě neudržitelná.

Jak robotický stroj funguje?

Ullmanna2000x3000.pngZemědělský stroj, který firma vyvinuje a patentovala, funguje pomocí kamer a softwaru, které během několika desítek milisekund rozlišují mezi nežádoucím plevelem a žádoucí plodinou. To je velká výhoda oproti konkurenčním strojům. Dále stroj s velkou přesností ovládá nože, které plevel ihned vyříznou i s kořeny. Pokud stroj na plodinu narazí, nože se otevřou a tím ji v poli nechají růst.

Vývoj tohoto stroje je podle zakladatelů nikdy nekončící proces. Od roku 2022 společnost přijímá od zemědělců první objednávky formou poskytovaných licencí. Není však ani vyloučen vývoj dalších typů zemědělských strojů.

Sama Ullmanna získala dotaci z programu StartupVoucher, díky které mohla vynaložit náklady na pořízení služeb (koučink, mentoring, oborové poradenství, technické poradenství, specializované vzdělávání a školení apod.) či vybavení (IT zařízení, výrobní zařízení, vybavení provozovny, nákup materiálu, know-how, licence, patent, užitný vzor). Firma také vyhrála hlavní cenu v Greenlight Startup Show nebo dokonce čerpala mentoringové služby po dobu sedmi měsíců díky programu od CzechInvestu.

A výsledný efekt?

  • Snížení podílu chemie až o 40 % omezením herbicidů o 80 % (kromě postřiků proti škůdcům a plísním)
  • Plení různých plodin současně s výborným rozpoznáváním
  • Díky stroji se ušetří velké množství manuální práce a bude možné plodiny pěstovat na rozsáhlejších plochách.
  • Za jednu hodinu stroj zvládne na poli stejně práce jako šedesát lidí. Až třikrát vyšší zisk ve srovnání s konvenčním zemědělstvím.
  • Firmám, které se rozhodnou stroj pořídit, se investice vrátí zhruba do dvou let.

Jaká může být budoucnost podobných firem?

Ochrana rostlin nechemickou cestou je nyní na velkém vzestupu. EU plánuje do deseti let snížit množství pesticidů o 50 % a zvýšit podíl ekologického zemědělství o 17 %. Příležitost tak mají malé zemědělské firmy, které mohou rychle vytvořit produkt a přivést jej na trh.

V ČR je dostupná podpora pro zajímavé projekty začínajících firem, nejlépe s přesahem do udržitelnosti a vývoje technologií.

I zkušenější firmy mohou jít kupředu

Pokud firma dosáhne dvouleté účetní historie, otevírá se jí další škála možností čerpání dotací. Může je například využít pro výzkum a vývoj nových strojů nebo financovat mzdové náklady na pracovníky. V případě zavádění ekoinovativních výrobků na trh je také možné financovat náklady na výrobní technologie.

Příkladem dotačního programu, ze kterého lze získat dotaci na cirkulární projekt je program TREND. Máte cirkulární nápad, chtěli byste pomoci s jeho financováním a nevíte jak na to? Poraďte se s námi.

PORADIT SE

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat