Recyklované silnice

Také se sami sebe ptáte, co se děje se starým vyfrézovaným asfaltem, když přijde na řadu obnova povrchu silnice? Dříve končil převážně na skládkách, nyní pro vás ale máme cirkulární odpověď.

HT Roads recyklované silnice

Česká společnost HT Road zabývající frézováním vozovek, komunikací a ploch s asfaltovým nebo betonovým povrchem opravuje silnice po celé ČR i Slovensku. Nyní přišla s unikátní technologií, která umožňuje přímo na místě zpracovat vyfrézovaný materiál a ihned ho použít pro výrobu nového povrchu. Tento inovativní cirkulární postup je finančně mnohem méně náročný díky tomu, že není třeba platit za odvoz původního materiálu ani za jeho skládkování, a zároveň mnohem méně zatěžuje životní prostředí. 

Co je dotováno

Díky dotaci měli v HT Road možnost pořídit dvě moderní silniční frézy využívající 3D nivelační technologii, díky nimž se staré podkladové vrstvy silnice stávají druhotnou surovinou, která je ihned využívána k opravě silnice.

Malá firma, ale velké ocenění

V roce 2018 obdržela firma ocenění Podnikatelský projekt roku udělované Ministerstvem průmyslu a obchodu společně s Agenturou pro podnikání a inovace. Umístila se na prvním místě v kategorii Ekoenergie pro konkurenceschopnost.

„Tato nová technologie je velmi šetrná k životnímu prostředí, protože šetří nutné energie, nově použité materiály, přírodní zdroje a eliminuje emise skleníkových plynů do ovzduší.“ říká jeden ze společníků Jaromír Stiblík

 A výsledný efekt

  • Snížení rozsahu sanačních prací na cca 60%
  • Využitím druhotných surovin se snižuje těžba lomového kamene a následná výroba štěrku. Díky tomu je méně zatíženo životní prostředí
  • Snížení emisí CO2, které by vznikaly výrobou a dopravou primárních surovin

 

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat