3Dees Industries: využití 3D tisku v čase a místě, kde je to potřeba

Všechno zlé je k něčemu dobré, proto i zcela negativní událost jako světová pandemie přináší
i dobré věci. Jednou z nich jsou například dotační příležitosti, kam se přihlásila řada zajímavých projektů. Mezi nimi získala dotaci například firma 3Dees Industries.

Finanční podporu ve výši více než 5 a půl milionu korun využili k zavedení sériové výroby vysoce účinné ochranné masky, jejíž základní část je vyrobena pomocí 3D tisku.

Respirátor (známý také jako CIIRC RP95-3D) loni na jaře bleskově vyvinuli vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Splňuje parametry FFP3, získal evropskou certifikaci a je tak prostředkem osobní ochrany zejména pro vysoce rizikové situace, třeba pro zaměstnance v nemocnicích. Není tak divu, že se skupině odborníků dostalo i uznání Rady pro výzkum, vývoj a inovace v podobě ceny Česká hlava.

Uvést do provozu masovou výrobu by však nebylo možné bez spolupráce právě s 3Dees Industries, kteří vědí o 3D tisku první poslední a působí jako oficiální zástupce HP 3D pro Českou republiku.

A jaké jsou výhody 3D tisku oproti jiným technologiím?

3D tiskarna.jpeg

  • Rychlost – Doslova za pár dní od návrhu je možné realizovat výrobu.
  • Úspornost – Není třeba vyrábět ani skladovat žádné formy.
  • Flexibilita – Každá dodatečná změna se dá okamžitě zavést do výroby.

Využitím digitálních technologií chce firma kromě cirkulárního charakteru poukázat i na možnost rychlejších inovací a využití 3D tisku při sériové výrobě.

Možná vás v průběhu čtení napadlo, že takový respirátor je sice pěkná věc, ale koronaviru se nejspíš brzy zbavíme a taková míra ochrany již nebude potřeba. Řada odborníků se však domnívá, že současná pandemie nebude poslední. V případě hrozby dalšího vzduchem přenášeného patogenu jsou firmy zabývající se 3D tiskem schopny okamžitě reagovat. V současné době se navíc firma věnuje tisku i dalších ochranných pomůcek, včetně komponentů, jako jsou například držáky ochranných štítů.

A co všechno pomohly dotační peníze pokrýt?

  • Novou průmyslovou 3D tiskárnu pro rozšíření kapacity výroby
  • Materiál pro 3D tisk
  • Koordinaci výroby dílů na všech 3D tiskárnách HP Jet Fusion 4200 a 5200 v České republice
  • Koordinaci následné montáže dílů

Rok 2020 znovu ukázal, že krize z nás dokáže vykřesat to nejlepší a v tomto případě přispívá i k dalšímu rozvoji 3D tisku v naší zemi. My v Cirkulárních dotacích předpovídáme 3D tisku velkou budoucnost – znáte snad jinou technologii, která dokáže takto pružně reagovat na měnící se podmínky trhu?

Pokud i vy máte inovativní nápady, můžete zkusit některý z dotačních programů na podporu výzkumu a vývoje.

PORADIT SE

Magda

"Jsem fanouškem pokroku, ale jako přírodovědci mi zároveň záleží i na životním prostředí. Věřím, že klíčem k udržitelnosti rozvoje může být právě podpora projektů stojících na myšlenkách cirkularity."

Téma článku

Máte také cirkulární nápad?

logo MIDACONSULTING

pomáhá ambiciózním cirkulárním projektům získat dotační podporu.

Získejte ji také

Sdílejte tento článek

na Facebook na Twitteru na LinkedIn

Cirkulární nápady

Mohlo by vás také zajímat