Chytrá přeměna stavebního odpadu ve stavební materiál

Důležitým aspektem cirkulární ekonomiky je přeměna odpadů na zdroje, a to i v takové oblasti, jako je stavebnictví. Chytrá recyklace stavebního odpadu ve stavební materiál si tak rozhodně zaslouží pozornost. 

Developer a stavitel průmyslových zón Panattoni se rozhodl revitalizovat zastaralý brownfield, který zbyl po uzavření závodu na výrobu trolejbusů. K výstavbě nové průmyslové zóny ale přistoupil zcela odlišným způsobem – chytře a šetrně.

Panattoni Park Ostrov North

Celý proces se nesl v duchu udržitelnosti.

Nejprve došlo k šetrné demolici potřebných částí, a to bez trhavin, a pomocí sanace k vytřízení nebezpečného odpadu. Stěžejní je ale zejména využití demoličního odpadu přímo na místě a jeho přeměna na stavební materiál. K výstavbě se tak využije recyklát, který nahrazuje primární přírodní suroviny. 

A výsledný efekt

  • Při revitalizaci se podařilo vytřídit a zrecyklovat rekordních 98,7 % demoličního odpadu, který tak nemusel být odvezen na skládku.
  • K recyklaci a úpravě demoličního odpadu dochází přímo v areálu (není nutná nákladní přeprava) a je použit jako náhrada za přírodní zdroje.
  • Podaří se tak zásadně snížit dopad na životní prostředí a nejbližší okolí.

Společnost Panattoni přinesla velmi inspirativní řešení a vysloužila si za něj dokonce první místo v soutěži „Přeměna odpadů na zdroje“ pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu.

I oblast revitalizace brownfieldů je dotačně podporována. Dotace jsou poskytovány buď na rekonstrukci, nebo na demolici a výstavbu nového objektu. Podporována je i obnova zemědělských brownfieldů, a to za účelem podpory agroturistiky.

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat