Recyklace plastů: Unikátní továrna vzniká v ČR

Také třídíte PET lahve? My ano. Nikoho jistě nepřekvapí, že právě PET lahve jsou nejčastější složkou tříděného odpadu. A v ČR teď vzniká unikátní továrna na výrobu recyklovaného PET materiálu.

Cíl projektu

Když se PET lahve zrecyklují, nově vzniklý materiál bývá běžně využit na výrobu fleecových mikin a jiného textilu, stavebního materiálu či jiných nepotravinářských výrobků. Pokud ovšem chcete vyrobené PET vločky dále využívat v potravinářství, musí splnit velice přísná pravidla. A právě s nimi si umí poradit nově vznikající česká továrna.

Evropská legislativa nařizuje od roku 2025 pro výrobu PET lahví využít alespoň 25% podíl recyklátu, od roku 2030 dokonce 30%.

I to výrazně pomohlo firmě s uplatněním rPET recyklátu na trhu.

V Česku se teprve učíme

U nás se teprve učíme používat recyklované PET lahve. Velké skupiny vyrábějící nápoje, kterými jsou Kofola a Mattoni, již rPET používají u některých svých výrobků. Širší využití jim zatím, dle jejich slov, nedává ekonomický smysl:

„Širší použití nám zatím nedává smysl – ekonomický, ale bohužel ani environmentální. Z hlediska životního prostředí má smysl lokální recyklace ‚z lahve do lahve‘, nikoli převozy ‚petek‘ a recyklátu po celé Evropě sem a tam,“ uvedla mluvčí Mattoni Andrea Brožová. (Seznam.cz, 2021)

Lokální výroba kvalitního regranulátu využitelného v potravinářství má tedy velký tržní potenciál. Stačí ještě více zapojit české odběratele, pro které tak bude rPET vyráběný v ČR mnohem levnější.

Plasty jsou spotřebiteli vnímány sice negativně, ale dle majitele továrny je „plastofobie“ zcela neoprávněná právě ve vztahu k PET. Materiál dokáže potravinu či nápoj kvalitně zakonzervovat a poté může být donekonečna recyklován, pokud je k tomu využita vhodná technologie.

Jak to vše funguje?

Zatím pouze jednatovárna na plasty.jpegsvětě využívá stejnou technologii (LSP) k výrobě rPET. Zušlechťování PET probíhá v tekutém stavu – vytříděné PET lahve se rozdrtí na vločky, roztaví se v extrudéru a za vysoké teploty se v reaktoru zvýší viskozita. Vzniklá tavenina se zchladí a naseká na granulát rPET.

Dotace na vybudování továrny

Nemalé náklady spojené s výstavbou továrny i pořízením potřebných technologií by mnohé podniky mohly odradit. Ale díky dotačním programům, v nichž jsou v poslední době velmi často podporovány cirkulární projekty, tak může firma financovat:

  • samotnou výstavbu továrny a budov,
  • projektovou dokumentaci,
  • nákup technologických zařízení (extrudéru, reaktoru a dalších) a řídícího softwaru.

Může ale také uhradit náklady spojené s certifikací nových výrobků či služeb a ochranou duševního vlastnictví.

A výsledný efekt

  • Materiál pro výrobu recyklovaných PET lahví se už do Česka nebude muset jen dovážet. V České republice jde o první závod na výrobu vstupní suroviny k výrobě recyklovaných PET lahví.
  • Díky očekávanému zájmu výrobců PET lahví i nápojářských firem z ČR se tak uzavře cirkulární kolečko pouze v rámci ČR a odpadnou náklady na export. Předejde se i vzniku emisí s exportem spojených.
  • Dojde k zachování nejvyšší možné kvality plastu v rámci celého jeho životního cyklu. Tok materiálu tak bude uzavřen v nekončících cyklech a o to přece v cirkulární ekonomice jde.

Pokud také máte cirkulární projekt, který chcete pomoci financovat, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám budeme oporou na cestě k úspěchu.

PORADIT SE

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat