Brzdové destičky nové generace s možností recyklace

Významná výrobní společnost z Moravskoslezského kraje se rozhodla reagovat na poukazované aspekty globálních ekologických studií a svou výrobou se posunout směrem k šetrnějším produktům. Proto s několikaletým předstihem uvedla na trh inovovaný produkt vyráběný na pokročilých technologiích.

Projekt navazoval na poznatky materiálového výzkumu ve firmě, která vyrábí brzdové destičky. Nově navržený produkt brzdových destiček pro středně těžká a těžká nákladní vozidla byl vedle dalších nových užitných vlastností navržen s nízkým, či nulovým obsahem mědi. Důvodem je především fakt, že měď prokazatelně působí toxicky ve vodních ekosystémech.

inovace earth.jpgNa základě nového složení materiálu společnost musela změnit celý koncept výroby a díky získané dotaci na novou investici si mohla pořídit vysoce specializovaný nový výrobní lis. Ze získaných peněz byly také podpořeny investice do nových technologií inovovaného výrobního procesu, jako jsou roboti, senzory, čtečky a kamery atp., vše umožňující plnou automatizaci výroby včetně softwaru pro optimalizaci a kontrolu výroby. Mimo to si firma do dotace zahrnula náklady na potřebnou certifikaci produktu.

Realizace projektu byla rozdělena na tři etapy, aby mohla být v jednotlivých částech výrobní haly zahájena co nejdříve samostatná výroba. Dotace byla společnosti vyplacena vždy po ukončení každé etapy. Všechna zařízení projektu byla vysoutěžena ve veřejném tendru.

A výsledný efekt?

    • Patentovaná technologie přináší společnosti jak posílení její konkurenceschopnosti na trhu, tak nový proces výroby s úsporou ve zdraví škodlivém materiálu s vysokou mírou automatizace.
    • Důležitá je také úspora výrobního odpadu o cca 20 %, úspora energií o cca 70 % včetně maximálního zajištění kontroly a vytvoření méně škodlivého pracovního prostředí.
    • Struktura složení nového třecího materiálu navíc umožnuje recyklaci produktu – tuto problematiku společnost plánuje řešit i v dalších dotačních projektech.

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat