RenoEnergie, a.s.: přináší energetickou soběstačnost

Nejen klimatické změny, ale i rostoucí ceny energií a závislost na fosilních palivech jsou důvodem, proč se svět čím dál víc soustředí na obnovitelné zdroje. Mezi jejich výhody patří, kromě snižování emisí a úrovně znečištění, decentralizovaný charakter, zmírnění energetické závislosti na zahraničí a v neposlední řadě posílení hospodářského růstu a regionálního rozvoje. Představují proto budoucnost udržitelné energetiky.

Společnost RenoEnergie, a.s., fungující od roku 2004, si je důležitosti obnovitelných zdrojů energií velmi dobře vědoma – zaměřuje se proto na jejich provoz v České republice. Její hlavní specializací jsou malé vodní elektrárny. Na přelomu roků 2018 a 2019 došlo k odkupu větrných projektů společnosti Max Bögl Ostwind CZ s.r.o. a firma RenoEnergie, a.s. navíc převzala závazek rozvíjet projekty malých větrných farem s cílem podporovat levnou a čistou mobilitu, dodávat čistou elektřinu a budovat rychlonabíjecí stanice. 

Malé vodní elektrárny představují v zemích Evropské unie významný zdroj obnovitelné energie klíčový zejména pro elektrifikaci izolovaných lokalit a pokrývání mimořádného odběru v době spotřebních špiček. 

Investice do čisté energie = investice do budoucnosti

Dlouhodobým cílem RenoEnergie, a.s. jsou investice do výroby energie z obnovitelných zdrojů, a to především skrze výstavbu a provoz větrných elektráren.

V současnosti má společnost na svém kontě 9 vodních elektráren a 2 fotovoltaické elektrárny. Mezi nimi například MVE Libočany na řece Ohři, MVE Bulhary na řece Dyji nebo MVE Klášterský Mlýn na řece Otavě. Mezi větrné projekty společnosti patří VTE Oldřišov nebo VTE Bor u Tachova. Společnost RenoEnergie, a.s. stojí také za nabíjecími stanicemi v Lovosicích. Projekty MVE byly mimo jiné spolufinancované za podpory evropských dotací.

Důraz na čistou energii i zušlechtění okolí

Kromě výstavby samotných elektráren a podpory cirkulární ekonomiky dbá společnost RenoEnergie, a.s. i na životní prostředí. Aktivně se podílí na kultivaci okolí elektráren výstavbou rybích přechodů, například rybí přechod Bulhary, Beroun nebo Čelákovice, dále stavbou cyklostezek, chodníků, lávek, projektů pro vodáky nebo parkových úprav.

Důsledná snaha o plnění ekologických požadavků vynesla společnosti několik ocenění, například cenu Státního fondu životního prostředí ČR za rok 2011 v kategorii Stavba roku za projekt MVE a rybího přechodu Beroun, cenu veřejnosti v celostátní soutěži ČEEP ze stejného roku, 1. místo v kategorii Eko-Energie/Obnovitelné zdroje energie v soutěži Podnikatelský projekt roku 2014 za MVE Roudnice nad Labem a mnoho dalších. 

Demokratizace energetiky s větrnou elektrárnou Dívčí Hrad

Jedním z posledních projektů společnosti je dlouhodobě plánovaná větrná elektrárna u obce Dívčí Hrad. Samotná stavba, jejíž realizace je podpořena dotačním programem OP TAK, Obnovitelné zdroje – větrné elektrárny, byla v plánu zhruba 12 let. Díky dotační podpoře je možné financovat náklady na výstavbu včetně úpravy okolních ploch a výstavby podzemního elektrického napojení do distribuční sítě, které se pohybují v celkové výš okolo čtvrt miliardy korun. Instalovány budou dvě turbíny o velikosti 180 m a výkonu 2,2 MW každé z nich. Očekává se, že již do roka by firma měla začít elektrárnu testovat v síti.

Jednání o dvou nových větrných elektrárnách započalo již v roce 2012 a do provozu by měly být uvedeny koncem letošního roku. Přinést by měly nejen navýšení množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale i finanční příspěvek do rozpočtu obce. Nový zdroj příjmů bude využit k dalšímu rozvoji Dívčího Hradu (např. do bytových domů nebo multifunkčního sportoviště).

Celá výstavba navíc proběhne bez výrazného dopadu na obec a její prostředí. Okolní krajina se po dokončení výstavby vrátí do původního stavu ­– společnost RenoEnergie, a.s. se postará o zbourání provizorních cest a obnovu pole v okolí. Obec tak získá zdroj příjmů i čisté energie bez vlivu na svou zemědělskou činnost. Studie zároveň potvrdily, že nedojde ani k překročení hlukových limitů.

Máte také zájem o dotační podporu na obnovitelné zdroje energie? Rádi s vámi probereme možnosti financování.

PORADIT SE

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat