Inovativní materiál z textilního odpadu

Vývoj materiálů na bázi recyklátu a jejich použití ve stavitelství je předpokladem pro trvale udržitelný rozvoj výstavby. Zdroje a materiály je totiž třeba chápat jako obnovitelné, protože nastává doba, kdy se používání nových zdrojů či materiálů stává z ekonomického a ekologického hlediska neúnosné.

 

Retex AquadeskPro použití recyklovaných materiálů však musí platit pravidla, která zabezpečí jednak přijatelné technické parametry a zároveň zaručí, aby použití recyklovaných materiálů nadměrně nezatížilo životní prostředí.

Český výrobce netkaných textilií RETEX a.s. pro kterého jsou zásady udržitelného rozvoje a ohleduplnosti k životnímu prostředí důležité, vyrábí produkty pro stavebnictví a automobilový průmysl nejen z primárních surovin, ale z velké části také z recyklovaných materiálů. V roce 2019 tak uvedl na trh nový produkt AQUADESK – Inovativní retenčně-vegetační vlákennou desku pro realizace zelených střech.

Ke vzniku tohoto produktu společnosti napomohla dotační podpora. Prostředky byly určeny na výzkum a vývoj materiálu s vyrovnanými retenčními a drenážními vlastnostmi s využitím technologického odpadu z vlastní výroby netkaných textilií pro automobily. V průběhu realizace vývojových činností probíhala spolupráce se stavební fakultou VUT v Brně. Z dotace byly zafinancovány mzdy vývojových pracovníků, režijní náklady a materiál, a to jak univerzitě, tak podniku.

A výsledný efekt?

  • Desku lze vyrábět z 80 % z recyklovaných polyesterových textilií, tzn. z PES vláken z PET lahví a z netkaných koberců pro automobilových průmysl.
  • Výroba probíhá bez chemických přísad, díky tomu je produkt plně recyklovatelný.
  • Produkt je určen pro široké spektrum spotřebitelů, neboť zajišťuje vyrovnané drenážně retenční a izolační vlastnosti.
  • Zelené střechy osvěžují města po stránce funkční i vizuální.
  • Společnost je s uvedeným produktem velmi úspěšná na zahraničních trzích.

Společnost RETEX a.s. přeměnila odpad na zdroje a stala se tak významnou cirkulární firmou v České republice. Je tak pro nás velkou inspirací!

Cirkulární kafíčko

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací, nechte nám svůj email a my vám budeme pravidelně zasílat nejnovější články.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat