Inovativní materiál z textilního odpadu

Vývoj materiálů na bázi recyklátu a jejich použití ve stavitelství je předpokladem pro trvale udržitelný rozvoj výstavby. Zdroje a materiály je totiž třeba chápat jako obnovitelné, protože nastává doba, kdy se používání nových zdrojů či materiálů stává z ekonomického a ekologického hlediska neúnosné.


Retex AquadeskPro použití recyklovaných materiálů však musí platit pravidla, která zabezpečí jednak přijatelné technické parametry a zároveň zaručí, aby použití recyklovaných materiálů nadměrně nezatížilo životní prostředí.

Český výrobce netkaných textilií RETEX a.s. , pro kterého jsou zásady udržitelného rozvoje a ohleduplnosti k životnímu prostředí důležité, vyrábí produkty pro stavebnictví a automobilový průmysl nejen z primárních surovin, ale z velké části také z recyklovaných materiálů. V roce 2019 tak uvedl na trh nový produkt AQUADESK – Inovativní retenčně-vegetační vlákennou desku pro realizace zelených střech.

Ke vzniku tohoto produktu společnosti napomohla dotační podpora. Prostředky byly určeny na výzkum a vývoj materiálu s vyrovnanými retenčními a drenážními vlastnostmi s využitím technologického odpadu z vlastní výroby netkaných textilií pro automobily. V průběhu realizace vývojových činností probíhala spolupráce se stavební fakultou VUT v Brně. Z dotace byly zafinancovány mzdy vývojových pracovníků, režijní náklady a materiál, a to jak univerzitě, tak podniku.

A výsledný efekt?

  • Desku lze vyrábět z 80 % z recyklovaných polyesterových textilií, tzn. z PES vláken z PET lahví a z netkaných koberců pro automobilových průmysl.
  • Výroba probíhá bez chemických přísad, díky tomu je produkt plně recyklovatelný.
  • Produkt je určen pro široké spektrum spotřebitelů, neboť zajišťuje vyrovnané drenážně retenční a izolační vlastnosti.
  • Zelené střechy osvěžují města po stránce funkční i vizuální.
  • Společnost je s uvedeným produktem velmi úspěšná na zahraničních trzích.

Společnost RETEX a.s. přeměnila odpad na zdroje a stala se tak významnou cirkulární firmou v České republice. Je tak pro nás velkou inspirací!

Téma článku

Poraď se

Pomáháme ambiciózním projektům získat dotační podporu na cirkulární nápady.

logo MIDACONSULTING MIDACONSULTING

Sdílejte tento článek

na Facebook na Twitteru na LinkedIn

Cirkulární nápady

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací

Nechte nám svůj e-mail a my se vám ozveme, až bude vycházet nový článek.

zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat