Chytrá přeměna stavebního odpadu ve stavební materiál

Důležitým aspektem cirkulární ekonomiky je přeměna odpadů na zdroje, a to i v takové oblasti, jako je stavebnictví. Chytrá recyklace stavebního odpadu ve stavební materiál si tak rozhodně zaslouží pozornost. 

Developer a stavitel průmyslových zón Panattoni se rozhodl revitalizovat zastaralý brownfield, který zbyl po uzavření závodu na výrobu trolejbusů. K výstavbě nové průmyslové zóny ale přistoupil zcela odlišným způsobem – chytře a šetrně.

Panattoni Park Ostrov North

Celý proces se nesl v duchu udržitelnosti.

Nejprve došlo k šetrné demolici potřebných částí, a to bez trhavin, a pomocí sanace k vytřízení nebezpečného odpadu. Stěžejní je ale zejména využití demoličního odpadu přímo na místě a jeho přeměna na stavební materiál. K výstavbě se tak využije recyklát, který nahrazuje primární přírodní suroviny. 

A výsledný efekt?

  • Při revitalizaci se podařilo vytřídit a zrecyklovat rekordních 98,7 % demoličního odpadu, který tak nemusel být odvezen na skládku.
  • K recyklaci a úpravě demoličního odpadu dochází přímo v areálu (není nutná nákladní přeprava) a je použit jako náhrada za přírodní zdroje.
  • Podaří se tak zásadně snížit dopad na životní prostředí a nejbližší okolí.

Společnost Panattoni přinesla velmi inspirativní řešení a vysloužila si za něj dokonce první místo v soutěži „Přeměna odpadů na zdroje“ pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu.

I oblast revitalizace brownfieldů je dotačně podporována. Dotace jsou poskytovány buď na rekonstrukci, nebo na demolici a výstavbu nového objektu. Podporována je i obnova zemědělských brownfieldů, a to za účelem podpory agroturistiky.

Téma článku

Poraď se

Pomáháme ambiciózním projektům získat dotační podporu na cirkulární nápady.

logo MIDACONSULTING MIDACONSULTING

Sdílejte tento článek

na Facebook na Twitteru na LinkedIn

Cirkulární nápady

Ať vám neutečou novinky ze světa cirkulárních dotací

Nechte nám svůj e-mail a my se vám ozveme, až bude vycházet nový článek.

zpracováním vašich osobních údajů.

Mohlo by vás také zajímat